Pátek 28. února 2020, svátek má Lumír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 28. února 2020 Lumír

Zápisník zuřivého Sparťana: Jsem pozitivní, musím být pozitivní, chci být pozitivní!

10. 10. 2019 19:28:54
Výhra letenských nad Karvinou nám vlila do žil mírný optimismus. Vzadu na nulu, vepředu celkem čtyřikrát zvedali naši borci ruce nad hlavu ve vítězném rauši a snad už se konečně probudila spící fotbalová Růženka, Kozák. Haleluja!

Tak aby bylo jasno, jistě že jsem byl spokojený. O tom žádná. Góly nebyly náhodný, ale po připravených akcích, obrana (ačkoli už asi v devátém složení) fungovala celkem spolehlivě, bez ataků na srdeční zdraví fanoušků a (ne)probuzený střelec zkompletoval svoje trefy do hatricku ze hry a ne z penaltového puntíku (toť krabičky poslední záchrany pro snajpry, kterým to nepadá). Tři body, čtyři banány a úsměvy na všechny strany. A konečně jsme hráli v sobotu! Takže samá pozitiva.

Také trenér Jílek v rozhovoru po zápase neopustil svůj tradičně pozitivní tón a chválil a chválil. Tak aby nepřechválil, řekl by škarohlíd jako já. Ono, stála proti nám Karviná, o které můžete říkat co chcete, jen ne to, že se jedná o silného soupeře. Její každoroční záchranářské boje ji sice můžou pasovat do role nepříjemného protivníka, ale ne takového, který by měl Spartě působit potíže. Ale doba se bohužel trochu změnila, takže i takováhle výhra má pro současný vývoj na Letné svůj neocenitelný význam.

Kluci tomu šli naproti, snažili se být aktivní a hned od začátku nenechali Francův tým vydechnout. Po hřišti slušně jezdili nahoru a dolů a nutili Karvinou k chybám. Aktivita se našim borcům rozhodně vytknout nedá. Blbý je, že se to trošku míjelo s kvalitou. Stále jsem měl nejasný pocit, že kdyby na druhý straně hřiště stál silný a sebevědomý soupeř....raději nebudu sejčkovat. Prostě, hru Sparty si pořád ještě představuju trochu jinak a rozhodně po výhře nad Karvinou nepropadám nezkalenému nadšení.

Jak už bylo řečeno, obrana zahrála solidně. Jak to vypadá, roste nám v ní po letech beznaděje nový lídr. Lischka opět podal kvalitní a sebevědomý výkon. Tak nějak by měla hra sparťanského stopera vypadat. V obraně jistý a dopředu správně drzý. Jsem rád, že na Lischkovi nezanechala stopy jeho plzeňská minela. I to svědčí o tom, že mu sebevědomí nechybí a nepodělá se z ničeho a z nikoho.

To se nedá říci o druhém stoperu Hanckovi. Bože můj, borec, který je v kádru Fiorentiny a slovenskýho nároďáku, by měl podávat daleko sebevědomější a kvalitnější výkony. Když ho sledujete při hře, musíte se sami sebe ptát, kdo se tady zbláznil, že ho angažoval? Jestli to měla být náhrada za Radakoviče, tak prosím, já nevidím žádný rozdíl. Jasně, sobotu hrál i kvůli zranění Kayi přes nohu. Ale takhle bojácný výkon, plný malých domů (jen proboha neudělat chybu!) přece nemůže na italskou Sérii A stačit! Takže za mě určitě palec dolů, jak pro Rosu, tak pro Hancka.

Kraje obrany tak nějak taky dobrý. Vypadá to, že plašan Frýdek opravdu patří na levo. Bojuje, proti Karviný stačil podporovat i ofenzívu a odpustil si tentokrát blbej, nebo nebezpečnej faul (no, na jak dlouho). Jenže zase, když ho srovnám se slávistickýma krajníma obráncema, vychází mi z toho Frýďas jako poněkud syrový kopáč z nižší soutěže. Ale musím mu přiznat, že se lepší od zápasu k zápasu. Tak snad se dočkáme toho, že nám ho budou sešívky závidět (ale co pak teda s Costou?). Na druhým kraji je Sáček tak trochu smutný hrdina sparťanský sestavy. To, že umí solidně zahrát i na tomhle postu, mu slouží ke cti. Ale marný, je to spíše záložník. A rád bych ho tam zase viděl, když už jsme koupili tu nevídanou posilu Vindheima. Ale asi zlatý voči.

Přesun Hlóži nalevo byla vcelku bombastický tah. A hlavně nutný. Náš supertalent zahrál jakoby ho polili vědrem živý vody. Bez nadsázky se dá říci, že to byl jeho zápas. Ze zálohy určitě vyčníval nejvíc a to, co si dovolí s míčem u nohy proti daleko starším borcům? Klobouček dolů a tiše se modlit, aby ve Spartě vydržel pokud možno co nejdéle. Zdatně mu tentokrát sekundoval Trávník. Běhal, sbíral balóny, distribuoval je dál. Vypadá to, že se pomalu vzpamatovává z přestupové infekce, která nemilosrdně a hlavně negativně, ovlivňuje fotbalové umění hráčů přestoupivších na Letnou. Tak jen aby to tak bylo!

Kanga také zahrál svůj standard (na naši ligu nadstandard), ale.....už třetí zápas není tak dominantní a přijde mi trošku unavený. Není to úplně ono, tak jako na začátku podzimu, kdy jsme si nedokázali bez něj představit třeba jen minutu na hřišti. No, má to těžký; hlídají ho, faulují, neustále s ním pobíhají po hřišti a všelijak mu otravují život (nevím, to je snad česká specialita, osobka na hvězdu soupeře). Pak z toho vychází takový, no "normální" výkon. Určitě nám může Kanga ukázat ještě víc. Na druhou stranu je fajn, že "hraje" celá záloha a nespolíhá se jen na to, co Kangič vymyslí.

Zbylí dva ze zálohy, Grajciar a Hašek, mě nijak nezaujali. Hašek tak nějak dlouhodobě (fakt se někdy ptám, proč jsme ho kupovali). Atlet to je, copak o to, kilometry naběhá a občas se blejskne kolmicí, ale.....no furt je tam to ale. Nebo tomu taky vůbec nerozumím a jednou ho budeme všichni oslavovat. Grajciar má asi na víc, než jenom na urputný, bojovný výkon. Jenže do jaký míry je to jenom jeho chyba a do jaký trenéra a sportovního úseku, to si asi vyhodnotíme po podzimu. Do tý doby je to takový nemastný neslaný (a asi i pro Grajciara).

V útoku jsme tentokrát měli zatraceně produktivního útočníka. Kdyby se Kozák konečně probudil a začal Jílkovi (ale i fanouškům) splácet důvěru, to by se na Letný bujaře tancovalo. Já tomu teda věřím, protože si myslím, že moc takových útočníků v naší lize neběhá. I taková Slávka by dala nevím kolik čínských penízků za typickýho středního snajpra se zabijáckým instinktem. Takže doufejme v Kozákovo obrození. Možná by nebylo na škodu, kdyby měl v zápasech se soupeři jako je Karviná podporu druhýho útočníka. Mě se tyhle systémy s hrotama a podhrotama, šestkama a desítkama moc nelíbí. Kde jsou ty časy, kdy se nastupovalo v útoku s dvěma křídlama a jedním střeďákem. A šlo to taky. Tak třeba námět pro Jílka.......

Suma sumárum, Karvinou jsme položili na lopatky v pohodě. Nutno říci, že to nebylo tak těžký a v druhým poločase to bylo i s převahou jednoho hráče v poli. Potěšily spíše jiný skutečnosti, než nějaká fotbalová krása (ke konci prvního poločasu se dokonce pískalo) a omračující výkon (místama to byla nuda). Ale všichni si přejeme: jen houšť. Ať jsme zase pyšný kluci z Letný.

A takhle to vidím já. Mějte hezkej tejden.

Autor: Petr Horký | čtvrtek 10.10.2019 19:28 | karma článku: 10.52 | přečteno: 277x

Další články blogera

Petr Horký

Zápisník zuřivého Sparťana: A teď Kotal. Není to málo pane Daniele Danieloviči Křéťo?

Na Letné všem zainteresovaným konečně došla trpělivost s trenérem Jílkem a poslali ho k šípku. To, co se dalo udělat už po podzimu, si vedení nechalo jako překvápko na úvod jarního dějství. Takže pan Kotal. A prohra v Olomouci.

23.2.2020 v 23:51 | Karma článku: 19.90 | Přečteno: 629 | Diskuse

Petr Horký

Zápisník zuřivého Sparťana: Světlo na konci tunelu? Tůdle, to spíš tma jako někde!

Ačkoli nás TR10 s Jílkem na tiskovce přesvědčovali, že se příprava povedla a jsme na jaro skvěle připraveni, Liberec si nás namazal přímo na Letné. Liberečáci zřejmě umí číst mezi řádky a tušili, že tiskovka měla jen klamat tělem.

17.2.2020 v 17:43 | Karma článku: 25.22 | Přečteno: 746 | Diskuse

Petr Horký

Zápisník zuřivého Sparťana: Saňákovo vidění, válec na cestách a růžovky na víkách

Jen jsme vypadli z pražského Strahova, jdeme od porážky k porážce. Sice se nekonají soupeři zvučných jmen, ale přesto to nějak nedáváme. Ovšem trenéři to vidí růžově. Ale co si budeme povídat, rozhodující bude liga. Takže o co go.

3.2.2020 v 11:47 | Karma článku: 14.54 | Přečteno: 351 | Diskuse

Petr Horký

Zápisník zuřivého Sparťana: Bořek s námi a všechno zlé pryč? Kéž by, ale stejně je to fajn

Bořek zachránce nastoupil skoro po roce na plac! Srdce sparťanského fanouška zaplesalo a jaro je viděno hned optimističtěji. Kapitán odehrál solidní první půli a mnohým fandům je vlastně už jedno, jestli Kanga prodlouží nebo ne.

27.1.2020 v 17:09 | Karma článku: 9.07 | Přečteno: 244 | Diskuse

Další články z rubriky Sport

Lubomír Stejskal

Člověk míní, koronavir mění

Vzhledem k účasti izraelské stáje na cyklistických závodech UAE Tour 2020 v Emirátech sleduji tuto akci etapu po etapě dosti podrobně. V pátek ráno přišla studená sprcha. Tour byla předčasně ukončena.

28.2.2020 v 12:39 | Karma článku: 4.44 | Přečteno: 85 | Diskuse

Josef Nožička

Jak Petra Kvitová prokázala nedostatečnou politickou uvědomělost

Když ruská tenistka Šarapovová včera oznámila ukončení sportovní kariéry, kromě spousty radostných ohlasů od ryze sportovních fanoušků se překvapivě objevila i hrstka těch, kteří této nesympatické Rusce vyjádřili projev uznání.

27.2.2020 v 14:42 | Karma článku: 45.07 | Přečteno: 6260 | Diskuse

Jiří Šebek

Kdy začít s hraním tenisu?

Tenis je jedním z nejsledovanějších sportů na světě a každý den roste počet dětí, které se chtějí vydat po stopách velkých hráčů, jako je Rafa Nadal a Roger Federer, a stát se novým číslem 1 na okruhu ATP. Ale kdy s ním začít?

24.2.2020 v 7:14 | Karma článku: 6.71 | Přečteno: 209 | Diskuse

Petr Horký

Zápisník zuřivého Sparťana: A teď Kotal. Není to málo pane Daniele Danieloviči Křéťo?

Na Letné všem zainteresovaným konečně došla trpělivost s trenérem Jílkem a poslali ho k šípku. To, co se dalo udělat už po podzimu, si vedení nechalo jako překvápko na úvod jarního dějství. Takže pan Kotal. A prohra v Olomouci.

23.2.2020 v 23:51 | Karma článku: 19.90 | Přečteno: 629 | Diskuse

Lubomír Stejskal

O izraelské stáji v Emirátech

UAE Tour je jeden ze špičkových silničních závodů pořádaných Mezinárodní cyklistickou unií (UCI). Jde o jediný podnik této úrovně konaný na Střední východě, ve Spojených arabských emirátech.

23.2.2020 v 8:15 | Karma článku: 14.26 | Přečteno: 344 | Diskuse
Počet článků 70 Celková karma 14.81 Průměrná čtenost 779

Vždycky si takhle sednu, popřemýšlím a pak to naklofu do klávesnice. A jsem rád, když si to někdo přečte.

Češi začínají panikařit. Vykupují těstoviny i čističe, klidně i za 20 tisíc

Část regálů v prodejně Lidl na pražské Zbraslavi je poloprázdná. Lidé vykoupili konzervy s gulášem, ale také některé...

Rakousko pobavil „křečkující“ muž v plynové masce, nákup ani neodvezl

Nákaza wuchanským koronavirem se v posledních dnech rozšířila do mnohých evropských zemí. Někteří lidé proto začínají...

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Chtěla domek na Sicílii, ale nakonec si pořídila hezké místo pro stavbu v Jizerských horách. „Mám plno plánů, pořád...

Hospody, kolo a památky. Orlando Bloom si v Česku užívá se psem i snoubenkou

Orlando Bloom (43) natáčí v české metropoli seriál Carnival Row. Kromě herectví se tu nejčastěji věnuje svému psovi,...

Manžel toleroval v domě milence své ženy. Po Výměně se pár rozvádí

V televizní reality show Výměna manželek šokovala ve středu večer rodina z domku v Doksech. Operátorka Helena tam žije...