Neděle 7. června 2020, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 7. června 2020 Iveta, Slavoj

Zápisník zuřivého Sparťana: Hašek ml. padouch nebo hrdina?

13. 04. 2020 13:43:57
Čínský virus bohužel i nadále ovlivňuje náš život, fotbal nevyjímaje. Některé soutěže se ještě nerozjely, některé pro jistotu už skončily. Fanoušek pláče, kluby chudnou a kluci trénují ve dvojicích, nebo v karanténě. Fakt divný.

Je to vážně divná doba. Prázdné stadióny, zastavené soutěže, výpovědi zaměstnanců klubů, snižování platů dříve nedotknutelných hráčů, nejistota a žádný plán co dál. Amatérské soutěže jsme už odpískali a spoustě klubů jsme tak rozšlapali jejich sny o postupu; byť to bylo rozhodnutí těžké a z ohledu na korona virus nutné. Kolik z těchto mančaftů se později, až to bude možné, vrátí zase do soutěží, je ve hvězdách. Kolik hráčů předčasně ukončí své kariéry (byť na amatérské úrovni), se asi také nikdy nedozvíme. Prostě, zdánlivě se ve fotbale nic neděje, ale pod pokličkou to bublá a vře. Co z toho později vyjde, opravdu netuším. Ale čím déle bude fotbal v karanténě, tím hůře pro něj.

Přestože sportovní kanály do nekonečna recyklují staré staré přenosy a novináři dokola omílají již tisíckrát omílaná témata, nemůžeme říci, že se vůbec nic neděje. Třeba na Letné mají zrovna zamotané hlavy z Haška ml. Ukázalo se, že jeho na první pohled nepochopitelné kroky, které vypadaly jako hazardování s kariérou, dávají ve spojení s advokátkou "slabých" Vochoska Haindlovou smysl. Po výpovědi smlouvy a změně agenta, se zdá, že naděje Sparty na tvrdé "zametení" s rebelem (tak jak si mnozí sparťanští fanoušci přejí), klesají k nule. Jelikož Haškův belgický agent shání pro hráče, pochopitelně, zahraniční angažmá, přesune se celý spor před orgány FIFA a tady může letenský tým tahat za kratší konec. Z tohoto pohledu se tedy zdá, že všechny Haškovy kroky byly pečlivě promyšlené tak, aby se vyvázal ze smlouvy ze Spartou s minimálními ztrátami pro něj. Což se mu povedlo a údajně vyhlíží angažmá v Besiktasi, pro nějž může být zajímavým hráčem, protože je k mání zadarmo. Tedy alespoň zatím.

Haškův případ opět oživil v českých luzích a hájích diskuzi na téma "nevolnictví". Tedy, zda jsou hráči vazaly klubů a jak se v tom projevuje praxe zavedení "švarcsystému" v české lize, která už nemá v civilizované Evropě obdoby. V tomto ohledu se tímto tématem zabývají zejména Luděk Mádl ze Seznam.cz a Pavel Procházka, komentátor eFotbal.cz. Oba shodně poukazují na "odpornou" a feudalismem zavánějící praxi českých klubů a shodují se na tom, že tyto praktiky patří v "civilizovanějších" fotbalových soutěžích k dávno překonaným. Nelze jim dát nijak jinak než za pravdu. Hráči, ačkoli mají status OSVČ, ke klasickým živnostníkům nepatří. Pokud by tomu tak bylo, pak mi mohl třeba Hašek jeden týden nabízet služby Spartě, ale hned druhý například Slávii, pokud by její nabídka byla lukrativnější. Oba novináři také upozorňují i na to, že v době krizí, jako je tato, je tato praxe pro hráče nevýhodná a mohou se teoreticky dostat do existenčních problémů, protože nejsou vlastně nijak chráněni (ostatně jako většina OSVČ v této zemi), na rozdíl od zaměstnanců.

Podle těchto novinářů, a nejen jich, vyhovuje "švarcsystém" zejména klubům, protože díky tomu šetří náklady. Ale možná by stálo za připomenutí, že ani hráči nepřichází zkrátka a na jejich účtech měsíčně (alespoň u těch v top týmech) přistávají na české poměry opravdu nezanedbatelné sumy (třeba u Haška ml. se mluvilo o 400 tisících). A i kdyby z toho dělaly odvody dvě třetiny, zůstane hráči stále dost peněz, o kterých se leckterým zaměstnancům v této zemi může jenom zdát. A každý hráč se narodil s mozkem v hlavě, aby věděl, že žádné stromy nerostou do nebe a měl by si tedy odkládat něco na stranu, aby v případě takovéto krize měl na "přežití". To, že se najde spousta hráčů, kteří si však raději vezmou hypotéky na procovské domy, dovolenkují si pravidelně v těch nejexotičtějších destinacích, obklopují se luxusem a investují v pochybných podnicích, není problém klubů a fotbalového "švarcsystému". Minimálně hráčům v top klubech zůstává dost na živobytí i po zaplacení povinných odvodů. A kluby se o hráče starají i jinak, než jenom platbou za jejich služby na hřišti. Není výjimkou, že hráči je zajištěno bydlení i "služební" auto atd. Takže není tak úplně pravda, že pouze kluby profitují ze zavedené praxe. A to už nemluvím o tom, že hráči jistě mají své daňové poradce a jak se jednou vyjádřil někdejší majitel Sparty Košťál, "optimalizace daní není trestným činem". To jistě mluví za vše.

Myslím si, že oba novináři, a zejména pan Procházka, který v tomto sporu stojí na straně Haška, zapomněli, že dohodnuté je potřeba dodržovat. Ani OSVČ instalatér nemůže jen tak mýrnix týrnix, odejít od rozdělané práce a jít dělat tam, kde mu více zaplatí. Zadavatel má právo si vše pojistit smluvními ustanoveními a také vyžadovat jejich plnění. A pokud tomu tak není, uplatnit sankce. Ale stejně tak nemá právo instalatéra držet násilím, když chce jít jinam. Ovšem i to se musí řídit dohodnutými smlouvami. Jinak by nastal bezprávní chaos a v zemi bychom měli spoustu nedodělávek.

Hašek ustanovení smlouvy mezi "zadavatelem" a jím jako OSVČ porušil a musí následovat sankce. To je podle práva. Z toho musí vycházet i pan Procházka i další, kteří se staví na Haškovu stranu. Ať si jde kopat třeba do tramtárie, ale musí dodržet ustanovení smlouvy a nebo zaplatit sankce. Tak už to holt v právním státě chodí. Tedy mělo by chodit. Jenže ono to na mě spíše působí tak, že se Hašek všemožně, samozřejmě za přispění právníka a svého agenta, snaží placení vyhnout. A že to, co vypadalo jako nesmyslný krok, kdy se nedokázal dohodnout s Maccabi na smlouvě, ač sám chtěl původně do Izraele přestoupit (údajně si měl říci o podstatně vyšší peníze, než bylo předem dohodnuto), byl naopak promyšlený krok a izraelský klub mu sehrál roli "užitečného idiota". Haškovi muselo být jasné, že ho Sparta přeřadí do B týmu a o to mu vlastně celou dobu šlo, protože pak v očích jeho "radilů" nastal vhodný okamžik na jednostrannou výpověď smlouvy. Vypadá tak, že Hašek vlastně vůbec nechtěl do izraelské ligy, jen chtěl pryč ze Sparty, být volným hráčem a to všechno aby ho nic nestálo.

A takhle to vidím já. Noste roušky a zůstaňte zdraví!

Autor: Petr Horký | pondělí 13.4.2020 13:43 | karma článku: 12.92 | přečteno: 361x

Další články blogera

Petr Horký

Zápisník zuřivého Sparťana: Karviná nám dává kříííídla!

Už je to tady, už je to tady! Už i sparťanský fanoušek ví, jak chutná vítězství v jarní části první ligy. Tedy, čekali jsme dlouho a museli jsme fakt moc vytrpět, hodně věcí se od posledních tří bodů událo, ale dočkali jsme se.

1.6.2020 v 14:24 | Karma článku: 11.88 | Přečteno: 226 | Diskuse

Petr Horký

Zápisník zuřivého Sparťana: To byl fičák pane Kotal, co?

Po měsících koronavirového útlaku vyběhli sparťanští hráči znovu k ligovému mači. Natěšený fanoušek sice musel oželet svou přítomnost na stadiónu, ale nežbrblal. To až poté, co mu letenští boys naservírovali tak nechutný výkon.

28.5.2020 v 22:46 | Karma článku: 29.20 | Přečteno: 1043 | Diskuse

Petr Horký

Zápisník zuřivého Sparťana: Bundesligový covidový bizár

O minulém víkendu se v Německu opět koplo do balónu. Po několikaměsíční státní "karanténě" se první a druhá Bundesliga znovu probudila ze zavirovaného spánku. Fanoušek byl natěšený a kamery připraveny. Dojmy jsou však rozpačité.

18.5.2020 v 19:36 | Karma článku: 15.38 | Přečteno: 536 | Diskuse

Petr Horký

Zápisník zuřivého Sparťana: Dohrát, či nedohrát? A Tvrdíkova předehra

Fotbal v době korony dostal řádně na zadek. Ve Franci ligu odpískali, jinde v Evropě ještě váhají. Naproti tomu Německo to znovu rozjede příští týden a v naší malé české kotlince se to chystáme rozseknout v úterý.Tedy doufejme.

11.5.2020 v 9:25 | Karma článku: 10.16 | Přečteno: 193 | Diskuse

Další články z rubriky Sport

Daniel Barták

Když bouchnou saze při sparingu. V mžiku tu je bitka

Člověk by řekl, že každý ví, co znamená slovo lehký. Není tomu tak. Bohužel někteří o něm mají skreslené představy. Možná to slovo ani neznají, zvlášť v souvislosti se slovem sparing.

5.6.2020 v 7:07 | Karma článku: 6.66 | Přečteno: 201 | Diskuse

Petr Horký

Zápisník zuřivého Sparťana: Karviná nám dává kříííídla!

Už je to tady, už je to tady! Už i sparťanský fanoušek ví, jak chutná vítězství v jarní části první ligy. Tedy, čekali jsme dlouho a museli jsme fakt moc vytrpět, hodně věcí se od posledních tří bodů událo, ale dočkali jsme se.

1.6.2020 v 14:24 | Karma článku: 11.88 | Přečteno: 226 | Diskuse

Petr Horký

Zápisník zuřivého Sparťana: To byl fičák pane Kotal, co?

Po měsících koronavirového útlaku vyběhli sparťanští hráči znovu k ligovému mači. Natěšený fanoušek sice musel oželet svou přítomnost na stadiónu, ale nežbrblal. To až poté, co mu letenští boys naservírovali tak nechutný výkon.

28.5.2020 v 22:46 | Karma článku: 29.20 | Přečteno: 1043 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Brutální reakce

Je to Arab s fotbalovým talentem, ale narodil se v roce 1993 v Izraeli. Jmenuje se Abdallah Jaber a v pondělí 25. května podepsal smlouvu s izraelským prvoligovým celkem Hapoel Hadera. Zařazen je na pozici levého obránce.

26.5.2020 v 10:20 | Karma článku: 22.20 | Přečteno: 624 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Jak hrají jinde

Fotbalová Bundesliga byla obnovena šesti zápasy 16. května, česká nejvyšší soutěž o týden později dohrávkou 23. kola v Teplicích, kam přijel Liberec (2:0). Ve všech případech bez diváků. Nová doba, nová pravidla.

24.5.2020 v 21:21 | Karma článku: 4.57 | Přečteno: 131 | Diskuse
Počet článků 80 Celková karma 13.68 Průměrná čtenost 732

Vždycky si takhle sednu, popřemýšlím a pak to naklofu do klávesnice. A jsem rád, když si to někdo přečte.

Najdete na iDNES.cz